Kaleciğin Çerçicisi İpek Dayı

Temmuz 12, 2014 AnaSayfa, Haberler cercicim

Çercici İpek Dayı 

(Resim Çerçici İpek Dayı Seferde)

İpek Dayı Kaleciğin ilk ve tek çerçicisi.Uzun yıllar bu mesleği yapmış. Ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu bundan 40-50 yıl önce ,köylere giderek köylünün ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış. İpek Dayı hasat sonrası sonbaharda çeçicilik seferine başlıyor. Bu sefer birkaç ay sürüyor. Yukarıdaki resimde görülen dört merkebin çektiği çerçi arabasına koyduğu kırık leblebi, keçi boynuzu, kil gibi malzemeleri köye götürerek bunların karşılığında lastik, arpa buğday, yumurta, lastik gibi şeyler alıyor. Bu aldıklarını paraya çeviriyor. Bu işin para kazanma değil, özgürce bir yaşam tarzı , bir hayır işi olduğu ,işin ölçeğinden ve konusu malzemelerden anlaşılıyor

İpek Dayıyı ben Kaleciğe yaptığım bir tatil sonrası ,yaklaşık on beş yıl önce , eski ziraatin orda gördüm. Resimdeki arabayla köylere gidiyordu. Bu  özgür yaşam tarzı çok ilgimi çekmiştir.

İpek Dayı bugün 82 yaşında hala aktif. Kendisini Eniştem sayesinde tanıdım.  Sağolsun eniştem aramış bulmuş.Yaşlılar yurdunda kalıyordu. Kaleciğe zaman zaman geliyordu. Tanıştığımızda Kaleciğin bozulan su yollarını çeşmeleri tamir etmekle meşguldü. Bu çeşmeleri de zamanında kendisi hayır için yapmış, tüm parasını da bu yolla harcamış, şimdi de tamir ediyor. Sabah 7 de iş başı yapıyor akşam yedi de işi bırakıyor. Birkaç kerede ben arabamla götürüp getirdim.Hiç bir bedel alma yok. Tamir ettiği çeşmeden su içenlerin hayır duasından daha büyük bedel olur mu ?

İpek Dayı üretkenliği ,çalışkanlığı ve hayır işleriyle bir büyük insan ,boyca kısa. Ancak büyüklüğün beden ölçüsünde, mal mülk ve makamda olmadığını ,İpek Dayıyı tanıyınca daha iyi anlıyorsunuz.

İpek Dayı bugün unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin son temsilcilerinden birisidir. Bizler Çerçicilik projemizde İpek Dayıdan esinlendik. İyi niyetle yola çıktık. Bu mesleği hem sembolik olarak canlandırmak hem de onun gittiği yoldan giderek köylerde çocuklarımıza yararlı olmak istiyoruz

Metin Yeşil
ipek 1

ipek 2

1297 Toplam okuma 1 Bugünkü okuma
Bookmark the permalink

Comments are closed.